نام کامل:داوود یعقوبی,نام مستعار:مجتمع فنی تهران.آدرس سایت:www.www.mftalborz.ir.همکاران:soomar63.com
5 از 5
ورود

سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم قرابت زیادی با سبک بین الملل دارد و به نوعی وجه کسرگرایی سبک بین الملل محسوب می شود.

" واژه مینیمالیسم در هنر عمدتا" برای توصیف سبکی به کار میرود که ویژگی آن بی پیرایگی فوق العاده ، شکل بندی ساده و بهره گیری از مواد و مصالح صنعتی است. "

در سبک مینیمالیسم ، شعار میس ، کم تر بیش تر است ، ایده اصلی طرح است . در این سبک، تمام عناصر اضافی و نامرتبط با عملکرد و موضوع طرح حذف می شود . کسرگرایی تا آنجایی پیش می رود که کسر بیش از آن ، باعث بهبود کیفی طرح نشود.

به عبارتی ، از ساده ترین و کمترین عناصر برای ایجاد بیش ترین تاثیر استفاده میشود.

غرفه آلمان در شهر بارسلون در سال 1929 را می توان به عنوان الگوی اولیه این سبک قلمداد کرد. این ساختمان یک طبقه کوچک ، تنها از یکسری صفحات مستطیل شکل ساده و صیقل خورده تشکیل شده است . تمام زوایا 90 درجه است و هیچ گونه خط و یا سطح مورب و یا منحنی در طرح بنا مشاهده نمی شود.جزئیات اجرایی با نهایت ظرافت و دقت انجام شده است . در فضای داخل فقط چند صندلی قرار دارد. این صندلی ها طرح خود میس است که به صندلی بارسلونا معروف است . تنها عنصر تزئینی ، مجسمه یک زن است که در وسط یک آب نما در بیرون از ساختمان قرار دارد.

مجتمع فنی تهران نمایندگی البرز

سبک مینیمالیسم عمدتا" بعد از جنگ جهانی دوم تا اواخر سده گذشته میلادی مورد توجه بود . میس شعار کم تر بیش تر است را برای اغلب طرح های خود که عمدتا" بنای عمومی بوده اند مورد استفاده قرار داده بود.ولی برای ساختمان مسکونی ، او این ایده را برای اولین بار برای خانه فارنزورت به کار گرفت. این خانه بین سال های 1946 و 1951 برای یک استاد دانشگاه به نام خانم دکتر ادیت فارنزورت در جنوب شهر شیکاگو در امریکا طراحی و اجرا شد . این بنا به صورت یک مکعب مستطیل سفید رنگ با بدنه شفاف و فضای داخلی باز و پیوسته است.

فیلیپ جانسون ، معمار معاصر آمریکایی ، در معرفی ایده های میس به جامعه آمریکا سهم بسزایی داشت . تا زمانی که میس در قید حیات بود، جانسوت تواناترین و متعهد ترین معمار در پیروی از عقاید و نظرات میس بود. در طرح خانه شیشه ای ، ایده استاد برای طرح خانه فارنزوت و شعار کم تر بیش تر است ، به بهترین شکل ممکن توسط جانسون به نمایش گذاشته شده است.

این ساختمان که خانه شخصی جانسون می باشد ، در سال 1949 در شهر نیوکنن ، ایالت کنتیکت در امریکا اجرا شده که این ساختمان به صورت یک مکعب مستطیل ساده است و چهار دیوار آن از صفحات شیشه ای وسیع و قاب فلزی سیاه رنگ دور آن تشکیل شده است.

همانند خانه فارنزورت، داخل این بنا به صورت یک فضای باز و پیوسته است اصطلاحی که میس برای نخستین بار به کاربرد.

تنها دیوار داخل بنا یک استوانه آجری است که سرویس بهداشتی را پوشانده و از یک سمت بدنه بخاری دیواری است . فضاهای داخل بنا تنها با کابینت آشپزخانه ، یک کمد کوتاه و استوانه آجری از یکدیگر جدا شده اند . در این خانه هم مانند خانه قبلی ، مبلمان پذیرایی شامل صندلی ها ، کاناپه و میز بارسلونا است . " وقتی که من این خانه را در سال 1948 طرح می کردم، خانه فارنزورت را در ذهن داشتم "
این دو خانه از نظر اقلیمی ، برای منطقه سرد شمال آمریکا مناسب نمی باشند و احساس پوشیدگی و خلوت در داخل آنها مشکل است . ولی با وجود این ، هر دو اثر هنری محسوب می شوند و از لحاظ نمایش ایده سبک مینیمالیسم موفق بوده اند.

ویژگی های این سبک از معماری را می توان در موارد زیر تبیین کرد :

1 –حداکثر سادگی در طرح بنا

2 –حذف تمام عناصری که ضروری نیست

3 –استفاده از اشکال هندسی ساده و زوایای 90 درجه

4 –به کارگیری سطوح صاف و صیقل خورده

5 –ایجاد فضاهای باز و پیوسته در داخل بنا

6 –بعضا" استفاده از رنگ های سفید و روشن

7 –استفاده از مصالح و فناوری مدرن

سبک مینیمالیسم در نقاشی ، گرافیک ، مجسمه سازی ، مبلمان و طراحی داخلی مطرح بوده است . در طرح های معمارانی همچون آی ام پی ، تاداو آندو ، آلوار و سیزا و جان پاسون و در کارهای شرکت هرزوگ و دی مورن ،

نمونه هایی هنرمندانه از ساختمان های این سبک را می توان مشاهده کرد. طرح کامران دیبا برای نمازخانه پارک لاله در تهران ، نمونه بسیار خوبی از سبک مینیمالیسم در ایران است.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است
نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)